Maurepas youngster Kameron Aime soars to a Class C state championship in the pole vault

BATON ROUGE — Maurepas 8th-grader Kameron Aime didn’t need his best to win the Class C boys state pole vault on Thursday, as his 11-foot clearance still gave him 2½ feet of breathing room.

Aime and four of his teammates qualified and competed at the Allstate Sugar Bowl/LHSAA State Outdoor Track & Field Class C Meet held at LSU’s Bernie Moore Track Stadium.

While Aime was the lone Wolves’ athlete to climb upon the top tier of the victory stand, teammate Cade Duplessis claimed a third-place medal in the javelin.

Duplessis turned in a throw of 131-feet, 7-inches, more than 10 feet further than his landing at the regional meet. Duplessis also placed sixth in the high jump with a height of 5-6.

Maurepas’ Hunter Dupuy advanced to the state in the 110-meter hurdles, but did not place in the scoring, nor did the Wolves’ 4×100 relay team of Duplessis, Dupuy, Jason McLin and Christian Vicknair.

————————-

Class C | Girls

Team scores: 1. Hackberry, 149. 2. Saline, 88. 3. First Baptist, 78. 4. Epps, 45. 5. Starks, 30. 6. Gibsland-Coleman, 22. 7. Johnson Bayou, 21. 8. New Living Word, 20. 9. Singer, 19. 10. Simpson, 18. 11. LA School for the Deaf, 17. 12. Luthern, 11. 13. Evans, 10. 14. Dodson, 9. 15. Atlanta, 6. 16. Reeves, 2. 16. Phoenix, 2.

Running events

100 meters: 1. Makayla Jackson, Saline, 12.84. 2. Reagan Darbonne, Hackberry, 13.22. 3. Alexia Bedford, Louisiana School for the Deaf, 13.25. 4. Rickeria Williams, New Living Word, 13.52. 5. Reagan Williams, Saline, 13.64. 6. Alexia Powell, Louisiana School for the Deaf, 13.75.

800-meter relay: 1. Saline, 1:53.22. 2. Hackberry, 1:53.82. 3. Epps, 1:55.52. 4. Atlanta, 1:59.97. 5. Phoenix, 2:01.01. 6. Johnson Bayou, 2:01.09.

1,600 meters: 1. Gabrielle Jennings, First Baptist, 5:07.76. 2. Haleigh Lachney, Simpson, 6:10.76. 3. Maycee Lachney, Simpson, 6:11.47. 4. Gracie Devall, Hackberry, 6:56.25. 5. Anna Reeves, Saline, 7:30.20. 6. Erica Briscoe, Dodson, 8:00.18.

400-meter relay: 1. Saline, 53.07. 2. Hackberry, 53.53. 3. Louisiana School for the Deaf, 54.24. 4. Gibsland-Coleman, 55.17. 5. Atlanta, 57.04. 6. Reeves, 57.92.

3,200 meters: 1. Gabrielle Jennings, First Baptist, 11:34.23. 2. Grace Gillis, Starks, 14:56.42. 3. Kyra Sims, Starks, 15:00.83. 5. Molly Roy, First Baptist, 15:34.57.

800 meters: 1. Gabrielle Jennings, First Baptist, 2:23.06. 2. Karlie Stine, Hackberry, 2:49.43. 3. Adriana Baldwin, Singer, 3:00.12. 4. Makenzie Rachal, Simpson, 3:00.98. 5. Laynie Morgan, Saline, 3:02.88. 6. Maria Barnett, Saline, 3:07.76.

200 meters: 1. Makayla Jackson, Saline, 26.59. 2. Melody Roberts, First Baptist, 27.51. 3. Jada Starks, New Living Word, 27.59. 4. Alexia Bedford, Louisiana School for the Deaf, 27.62. 5. Rickeria Williams, New Living Word, 28.33. 6. Brianne Beard, Hackberry, 28.98.

300-meter hurdles: 1. Kelche Browhow, Gibsland-Coleman, 52.79. 2. Hope Corry, Singer, 54.90. 3. Alexis Lozier, Hackberry, 55.68. 4. Adrianna Humes, Epps, 55.69. 5. Riley Trahan, Johnson Bayou, 59.49.

400 meters: 1. Gabrielle Jennings, First Baptist, 1:01.08. 2. Jada Starks, New Living Word, 1:03.70. 3. Alexus Holt, Epps, 1:05.09. 4. Hannah Cassanova, Luthern, 1:10.91. 5. Abigale Barks, Starks, 1:11.35.

100-meter hurdles: 1. Reagan Darbonne, Hackberry, 16.91. 2. Amy Theriot, Johnson Bayou, 17.97. 3. Alexis Lozier, Hackberry, 18.87. 4. Adrianna Humes, Epps, 19.95. 5. Jacie Womack, Dodson, 24.03.

1,600-meter relay: 1. Hackberry, 4:44.33. 2. Hackberry B, 4:54.43. 3. Dodson, 5:02.36. 4. Singer, 5:08.08. 5. Saline, 5:17.24.

Field events

Javelin: 1. Abbie Delcambre, Hackberry, 128-03. 2. Abigale Barks, Starks, 105-05. 3. Madysen Watts, Saline, 99-08. 4. Skylar Drungo, Epps, 96-09. 5. Karlie Smith, Epps, 93-02. 6. Hallie Buford, Hackberry, 84-00.

High jump: 1. Melody Roberts, First Baptist, 5-00. 2. Mackenzie Jackson, Saline, 4-10. 3. Avery Quintela, Hackberry, 4-08. 4. Gracie Young, Johnson Bayou, 4-08. 4. Austyn Quintela, Hackberry, 4-08. 6. Malayna Poche, Saline, 4-04.

Triple jump: 1. Alexus Holt, Epps, 33-01.5, 2. Melody Roberts, First Baptist, 32-04. 3. Shuntoria Cox, Gibsland-Coleman, 31-10.75. 4. Gracie Devall, Hackberry, 31-10.25. 5. Jeanne Trahan, Hackberry, 29-07. 5. Claire Dunnehoo, Reeves, 29-07.

Discus: 1. Sara Brack, Evans, 112-03. 2. Kia Kary, Saline, 99-00. 3. Maygan Raffield, Hackberry, 96-10. 4. Meosha Barnum, Saline, 80-03. 5. Victoria Humes, Epps, 78-05. 6. Abbie Delcambre, Hackberry, 77-08.

Pole vault: 1. Reagan Darbonne, Hackberry, 9-06. 1. Malayna Poche, Saline, 9-06. 3. Abigale Barks, Starks, 7-06.

Shot put: 1. Maygan Raffield, Hackberry, 35-11. 2. Kayeleigh Labove, Hackberry, 31-05.75. 3. Victoriaa Humes, Epps, 31-00.75. 4. Johnese Morgan, Saline, 27-11. 5. Haleigh Jinks, Johnson Bayou, 26-11. 6. Destiny Gautreaux, Lutheran, 21-10.

————————-

Class C | Boys

Team scores: 1. Jehovah-Jireh, 103. 2. New Living Word, 97. 3. Holy Rosary, 63. 4. Saline, 50. 5. Gibson-Coleman, 45. 6. LA School for the Deaf, 34. 7. Johnson Bayou, 29. 8. Hackberry, 27. 9. Reeves, 26. 10. Maurepas, 19. 11. Plainview, 16. 12. Starks, 15. 13. PHX, 9. 13. Epps, 9. 15. Lauthern, 4. 15. Evans, 4. 15. Simpson, 4. 18. Pleasant Hill, 2. 19. Singer, 1.

Running events

4×200-meter relay: 1. New Living Word, 1:34.82. 2. Jehovah-Jireh, 1:36.36. 3. Saline, 1:37.91. 4. Jehovah-Jireh B, 1:39.53. 5. Gibsland-Coleman, 1:39.86. 6. Phoenix, 1:39.87.

1,600: 1. Randy Carter Jr., Jehovah-Jireh, 4:34.56. 2. Alex Lewis, Holy Rosary, 4:37.63. 3. Blaze Cauthron, Reeves, 5:01.10. 4. Keaton Jinks, Hackberry, 5:03.20. 5. Jessy Smith, Evans, 5:07.55. 6. Colton Campbell, Saline, 5:14.5.

110 hurdles: 1. Jaylon Pearson, Gibsland-Coleman, 17.92. 2. Mason Pruitt, Epps, 18.72. 3. Jeremy Patton, New Living Word, 19.45. 4. Dreyon Robertson, Jehovah-Jireh, 20.42. 5. Blaine Howard, Plainview, 21.14. 6. Samuel Picnot, Holy Rosary, 21.22.

100: 1. Evans Fredrion, New Living Word, 10.99. 2. Kalil McCarter Saline, 11.41. 3. Justin Onwuzulike, New Living Word, 11.55. 4. Ke”Andre Carter, Jehovah-Jireh, 11.59. 5. Chris McGhee, Pleasant Hill, 11.96. 6. Bryson Johnson, Jehovah-Jireh, 12.02.

800: 1. Randy Carter Jr., Jehovah-Jireh, 2:01.71. 2. Alex Lewis, Holy Rosary, 2:10.67. 3. Blaze Cauthron, Reeves, 2:11.64. 4. Skylar Clark, Starks, 2:13.09. 5. LaTario Davis, New Living Word, 2:18.23. 6. Jessy Smith, Evans, 2:20.39.

4×100 relay: 1. Gibsland-Coleman, 45.71. 2. Jehovah-Jireh, 45.72. 3. Saline, 47.00. 4. Louisiana School for the Deaf, 49.48. 5. Maurepas, 50.05. 6. Singer, 51.13.

400: 1, Samuel Moore, Jehovah-Jireh, 52.33. 2, Randy Carter Jr., Jehovah-Jireh, 52.80. 3, Bryant Rontravion, New Living Word, 53.10. 4, Roman Redfearn, Simpson, 54.73. 5, Z’Aire Howard, Phoenix, 55.02. 6, Jason Boley, New Living Word, 56.14.

300 hurdles: 1, Jaylon Pearson, Gibsland-Coleman, 44.57. 2, Dreyon Robertson, Jehovah-Jireh, 46.53. 3, Blaine Howard, Plainview, 46.72. 4, Blake Hebert, Johnson Bayou, 47.64. 5, Jordan Howard, LSD, 48.55. 6, Austin Bethea, Starks, 51.88.

200: 1. Evans Fredrion, New Living Word, 22.23. 2. Justin Onwusulike, New Living Word, 23.35. 3. Ke’Andre Carter, Jehovah-Jireh, 23.51. 4. Accord Green, Holy Rosary, 23.72. 5. Jakobe Harper, Gibsland-Coleman, 24.22.

3,200: 1. Randy Carter Jr., Jehovah-Jireh, 10:17.20. 2. Alex Lewis, Holy Rosary, 10:27.40. 3. Blaze Cauthron, Reeves, 11:17.30. 4. Wesley Simon, Holy Rosary, 11:24.32. 5. Drew Kyle, Hackberry, 11:46.53. 6. Cameron Kyle, Hackberry, 12:41.15.

4×400 relay: 1. Jehovah-Jireh, 3:41.35. 2. Johnson Bayou, 3:52.63. 3. Saline, 4:00.74. 4. Holy Rosary, 4:02.97. 5. Jehovah-Jireh, 4:04.52. 6. Gibsland-Coleman, 4:04.92.

Field events

Javelin: 1. Bruce Harp, Saline, 150-06. 2. Accord Green, Holy Rosary, 147-01. 3. Cade Duplessis, Maurepas, 131-07. 4. Mitchel Ducote, Hackberry, 130-09. 5. Gabriel Hebert, Johnson Bayou, 121-02. 6. Josh Garner, Epps, 112-01.

Triple jump: 1. Rashaan Proctor, New Living Word, 43-07.25. 2. Kalil McCarter, Saline, 37-10.75. 3. Jamie Ford, Reeves, 37-07.5. 4. Kim Quest, Louisiana School for the Deaf, 37-05. 5. Austin Bethea, Starks, 36-09.5. 6. Bryce Welch, Hackberry, 35-10.

High jump: 1. Jaylon Pearson, Gibsland-Coleman, 6-04. 2. Blaine Howard, Plainview, 6-02. 3. LaTario Davis, New Living Word, 6-00. 4. Rashaan Proctor, New Living Word, 5-10. 5. Jamie Ford, Reeves, 5-08. 6. Cade Duplessis, Maurepas, 5-06.

Discus: 1. Bryce Welch, Hackberry, 126-06. 2. Accord Green, Holy Rosary, 114-11. 3. Terry Davis, Louisiana School for the Deaf, 111-09. 4. Herman Gosey, Luthern, 110-06. 5. Gabriel Hebert, Johnson Bayou, 105-08. 6. Joshua Brack, Evans, 104-08.

Pole vault: 1. Kameron Aime, Maurepas, 11-00. 2. Matthew Brown, Louisiana School for the Deaf, 8-06. 3. Adrian Lee, Louisiana School for the Deaf, 8-00. 4. Joe Storm, Johnson Bayou, 7-06. 4. Damian Lugo, Johnson Bayou, 7-06.

Shot put: 1. Accord Green, Holy Rosary, 43-08. 2. Bryce Wilfer, Starks, 37-01. 3. Gabriel Hebert, Johnson Bayou, 36-00. 4. Blaine Little, Hckberry, 35-11. 5. Terry Davis, Louisiana School for the Deaf, 35-09. 6. Tyrek Colvin, Saline, 34-03.

Long jump: 1. Evans Fredrion New Living Word, 21-04.5. 2. Rashaan Proctor, New Living Word, 20-10.5. 3. Gregory Henry, Phoenix, 19-11.5. 4. Sladen Canady, Saline, 19-01.75. 5. Jordan Howard, Louisiana School for the Deaf, 19-01.5. 6. Hunter Trahan, Johnson Bayou, 18-03.75.


Maurepas youngster Kameron Aime soars to a Class C state championship in the pole vault

TSG Mission: to serve our viewers by providing reliable, valuable, and important Deaf community oriented information in every newcast.

Comments

comments

, ,